СБП. Дни Мошиаха! 14 Ияра 5784 г., четвертый день недели Бэар | 2024-05-21 22:57

Молитва за неєврея та благословення для неєврея

Діти пройшли гіюр, їхній батько єврей. Як за них просити біля Тори для зцілення? Чи можна просити біля Тори за неєвреїв і називати їхні імена?

Переклад: Владислава Худотепла 04.05.2023 484 мин.

Запитання:

Діти пройшли гіюр, їхній батько єврей. Як за них просити біля Тори для зцілення? Чи можна просити біля Тори за неєвреїв і називати їхні імена?

Відповідь:

У молитві за зцілення слід згадати ім'я отця-єврея або сказати «син (дочка) Сари». Щодо молитви за неєврея, можна молитися за нього, згадавши його власне ім'я та ім'я його батька.

У трактаті «Авот» сказано (3:2), що раббі Ханіна, заступник первосвященника, говорив: «Молися за благополуччя верховної влади». РАШІ пояснює, що йдеться навіть про неєврейський уряд, оскільки ми бачимо, що євреї робили різні дії на їхню честь, наприклад, принесення 70-ти биків у Храмі за народи світу (трактат «Сукка» 55б). Рабейну Йона пояснює, що людина має молитися за благополуччя всього світу та співчувати стражданням інших людей. Це шлях праведних, як сказав Давид (Псалми 35:13): «Я ж під час хвороби їхньої зодягався у верета, виснажував постом душу мою, хай молитва моя повернеться до мене».

Дозволяється благословити неєврея словами, які використовуються для цієї мети за звичаєм країни та за правилами ввічливості. Так, раббі Йоханан бен Закай завжди першим вітав зустрічних як євреїв, так і неєвреїв (трактат «Брахот» 17). Пише «Маґен Авраам» («Орах Хаїм» 347:104), що можна побажати успіху в роботі неєврею.

Однак Алтер Ребе пише («Шулхан Арух», розділ «Орах Хаїм» 189:4), що якщо в домі є неєврей, то використовується вираз «сини заповіту», щоб виключити їх із благословення, оскільки заборонено благословляти неєвреїв, як сказано («Дваримо» 5:7): «Не виявляй милості до них».

У респонсах пояснюється, що не можна благословляти неєврея лише у тому випадку, коли є заборона «Не виявляй милості до них». Наприклад, коли неєврей не дотримується 7 законів Бней Ноах. Але якщо йдеться про сусіда-неєврея, знайомого-неєврея або ноахіда, то заборони немає. Це справедливо навіть для випадку, коли цей неєврей — християнин, оскільки з більшості думок неєвреї не мають заборони на приєднання до Бога будь-яких допоміжних «образів» («шитуф»).

Можливо, що висловлювання «сини заповіту» потрібне для того, щоб не благословити неєврея, який є лиходієм або антисемітом (див. «Сефер Хасидім» п. 790, «Сдей Хемед» 30:117, де дозволяється молитися за дитину-неєврея, який може зрости і стати гарною людиною, навіть якщо його батьки — лиходії).

У респонсах «Аругот Босем» сказано, що з закону про благословення після їжі ми дізнаємося, що благословення чи молитва мають бути роздільними, а не такими, які об'єднають як євреїв, так і неєвреїв.

Можна вимовити благословення для одужання неєврея після читання Тори (є запис Алтер Ребе з молитвою за царя Павла після читання Тори в його першому молитовнику).

Таким чином, немає заборони молитися за неєврея. І ми також бачили, як Ребе Король Мошіах неодноразово дає благословення неєвреям.

Якщо неєврей просить, щоб за нього помолилися чи благословили його, це дозволено. Більше того, іноді з цього виходить освячення Імені Всевишнього. Источник: Молитва за нееврея и благословение для нееврея

Комментарии: 0 Поддержите сайт
Читайте еще:
Ошибка в тексте? Выделите ее и
нажмите Ctrl + Enter